Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Size (Hole to Hole) | 160 mm (6 in) |
| Finish Type | Nickel, Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Suitable For | Drawer |
| Usage | Cabinet |
As per the requirements of the customers, we are involved in offering best quality of Modern Door Handle. This Modern Door Handle is available in the market in wide range at most reasonable rates. This Modern Door Handle is appreciating among the customers due to their supreme quality and durability. Our products are of supreme equality. Our product is available at industrial leading prices.
Features:
Good quality
Easy to use
Durable
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Size (Center to Center) | 160 mm (6") |
| Size (Center-to-Center) | 96mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | Polished Chrome (CP) |
| Handle Type | Square Handle |
| Handle Thickness | 12mm |
| Application | Cabinet Door |
| Overall Length | 180mm |
| Base Shape | Round |
| Material | Stainless steel |
| Usage | Cabinet |
We are among the best manufacturers of the Designer SS Cabinet Handle, offering the best quality of the Designer Cabinet Handle. Our products are light weight, strong and durable, and offer leak proof solutions to gardening needs. Designer Cabinet Handle is offered by us to customers in bulk at reasonable rates.
Features:
Adjustable
Anti-Corrosion
Flexible
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Size (Hole to Hole) | 288 mm (12 in) |
| Material | Stainless Steel |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Color | Silver |
| Handle Type | Pull Handle |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Cabinet |
As one of the renowned manufacturers and suppliers, we are engaged in offering the wide range of Designer Cabinet Handle Under the guidance of our deft professionals the offered handle is manufactured with the top most quality raw material and modern technology in tune with the defined industry laid norms. The provided handle is broadly used in residential as well as commercial places. Our provided handle is available in numerous designs and sizes to meet the arising demands of patrons.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Size (Center to Center) | 96 mm (3.75") |
| Handle Type | Cabinet Handle |
| Steel Grade | SS 202 |
| Length | 6 inch |
| Usage/Application | Home |
| Finish | Chrome Finish |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Brand | Shree Enterprise |
| Application | Kitchen |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Door |
| Type | Handle |
As per the requirements of the customers, we are involved in offering best quality of Modern Door Handle. This Modern Door Handle is available in the market in wide range at most reasonable rates. This Modern Door Handle is appreciating among the customers due to their supreme quality and durability. Our products are of supreme equality. Our product is available at industrial leading prices.
Features:
Good quality
Easy to use
Durable
Additional Information:
Product Details:
| Size (Center to Center) | 224 mm (8.8") |
| Size (Center-to-Center) | 224mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Color | Silver |
| Handle Type | Pull Handle |
| Application | Construction |
| Size | 4"to 24" |
| Packaging Type | Box |
| Material | Stainless steel |
As per the requirements of the customers, we are involved in offering best quality of Modern Door Handle. This Modern Door Handle is available in the market in wide range at most reasonable rates. This Modern Door Handle is appreciating among the customers due to their supreme quality and durability. Our products are of supreme equality. Our product is available at industrial leading prices.
Features:
Good quality
Easy to use
Durable
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 150 Piece |
| Size (Hole to Hole) | 128 mm (5 in) |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Color | Silver |
| Handle Type | Pull Handle |
| Brand | Shree Enterprise |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
In order to keep pace with the varied needs of our clients, we are offering a highly tested Cabinet Handle which is widely acknowledged for its outstanding performance, high durability and smooth functionality. This Cabinet Handle is used in different applications. This Cabinet Handle is designed in compliance with the various set industry standards.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 150 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 10 inch |
| Size (C/C Distance) | 256 mm (10 inch) |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Color | Chrome |
| Size/Dimension | 4 TO 12 INCHES |
| Packaging Size | 20 - 30 Pieces |
| Country of Origin | Made in India |
As per the requirements of the customers, we are involved in offering best quality of Modern Door Handle. This Modern Door Handle is available in the market in wide range at most reasonable rates. This Modern Door Handle is appreciating among the customers due to their supreme quality and durability. Our products are of supreme equality. Our product is available at industrial leading prices.
Features:
Good quality
Easy to use
Durable
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 300 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Size (C/C Distance) | 160 mm (6 inch) |
| Handle Type | Pull Handle |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Color | Chrome |
| Packaging Size | 20 - 30 Pieces |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 12 inch |
Available size=4 TO 12 INCHES
As per the requirements of the customers, we are involved in offering best quality of Modern Door Handle. This Modern Door Handle is available in the market in wide range at most reasonable rates. This Modern Door Handle is appreciating among the customers due to their supreme quality and durability. Our products are of supreme equality. Our product is available at industrial leading prices.
Features:
Good quality
Easy to use
Durable
Product Details:
| Size (Hole to Hole) | 224 mm (9 in) |
| Handle Type | Lever Handle |
| Finish Type | Satin, Chrome, Nickel |
| Material | Metal |
| Available Size | 96 mm, 128 mm, 160 mm, 224 mm, 288 mm. |
Captivating on the skills of our professionals, we are involved in manufacturing and supplying best quality of Designer Cabinet Handle. This Designer Cabinet Handle is known for its high strength and efficiency. Further, the Designer Cabinet Handle is durable in nature and extensively used in industrial applications.
Features:
Product Details:
| Size (Center to Center) | 450 mm (18") |
| Size (Center-to-Center) | 256mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Handle Type | Pull Handle |
| Brand | Shree Enterprise |
| Packaging Type | Corrugated Box |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Handle Type | Pull Handle |
| Material | Stainless Steel |
| Size (Length/C-C) | 128 mm (5 inch) |
| Material Grade | SS 202 |
| Usage/Application | Home |
| Ideal For | Door |
| Color | Golden |
| Brand | Shree Enterprise |
| Finish Type | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Door Handle |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Size (Center-to-Center) | 128mm |
| Size (Center to Center) | 128 mm (5") |
| Material Grade | SS 202 |
| Color | Silver |
| Finish | Gold |
| Handle Type | Pull Handle |
| Handle Thickness | 12mm |
| Brand | Shree Enterprise |
| Application | Construction |
| Packaging Type | Box |
| Finish Type | Chrome Finish |
| Overall Length | 180mm |
| Base Shape | Round |
| Material | Stainless steel |
As per the requirements of the customers, we are involved in offering best quality of Modern Door Handle. This Modern Door Handle is available in the market in wide range at most reasonable rates. This Modern Door Handle is appreciating among the customers due to their supreme quality and durability. Our products are of supreme equality. Our product is available at industrial leading prices.
Features:
Good quality
Easy to use
Durable
Additional Information:
Product Details:
| Size (Center to Center) | 96 mm (3.75") |
| Size (Center-to-Center) | 96mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Color | Silver |
| Ideal For | Exterior Door |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Construction |
| Usage/Application | Home |
| Size | 4" to 24" |
As per the requirements of the customers, we are involved in offering best quality of Modern Door Handle. This Modern Door Handle is available in the market in wide range at most reasonable rates. This Modern Door Handle is appreciating among the customers due to their supreme quality and durability. Our products are of supreme equality. Our product is available at industrial leading prices.
Features:
Good quality
Easy to use
Durable