Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Size (Center to Center) | 224 mm (8.8") |
| Size (Center-to-Center) | 224mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | Chrome Finish |
| Handle Type | Pull Handle |
| Ideal For | Interior Door |
| Application | Cabinet Door |
| Material | Stainless steel |
Our company has made enormous breakthrough in the manufacturing a highly durable range of SS Door Handle. Under the supervision of experienced professionals the offered handle is manufactured with the supreme quality raw material and sophisticated technology. The provided handle is widely applauded by our clients due to its unique design and easy to use. In addition to this, the offered handle is stringently checked by our quality controllers on varied quality parameters to make it free from all flaws.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Size (Hole to Hole) | 160 mm (6 in) |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Chrome Finish |
| Ideal For | Exterior Door |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Shree Enterprise |
Backed by years of knowledge and rich expertise in this domain, we are engaged in providing the optimum quality Metal Door Handle. Precisely manufacture using the best grade basic material as well sophisticated technology under the supervision of our experienced professionals. Our offered handle is broadly used in offices, factories and many more places. In addition to this the provided handle is made in various sizes and designs in compliance with the prestigious clients' specifications.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Size (Hole to Hole) | 128 mm (5 in) |
| Handle Type | Pull Handle |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Color | Silver |
| Ideal For | Exterior Door |
| Country of Origin | Made in India |
We are acknowledged in the industry for manufacturing and supplying an extensive range of Fancy Door Handle widely used in homes, offices, buildings and other places that makes easy to open and close the doors. Our offered handle is manufactured using the optimum quality raw material and advanced technology under the guidance of our deft professionals. Furthermore, this handle is severely inspected on numerous quality parameters to ensure its flawless finish.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Size (Center to Center) | 160 mm (6") |
| Size (Center-to-Center) | 160mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | Brass Finish |
| Handle Type | Pull Handle |
| Ideal For | Interior Door |
| Packaging Size | <10 Piece |
| Material | Brass |
| Length | 8 inch |
Our offered range of products is also checked to maintain its durability and stability throughout the manufacturing process. We are offering an excellent range of Rajwadi Door Handle that is broadly used in sewage and other drainage applications.
Features:
Eye catching look
Flexible
Chemical resistant
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Size (Center to Center) | 128 mm (5") |
| Size (Center-to-Center) | 128mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Finish | Polished Chrome (CP) |
| Handle Type | Concealed Handle |
| Brand | Shree Enterprise |
| Handle Thickness | 12mm |
| Size | 8 Inch. |
| Shape | H Shape |
| Application | Cabinet Door |
| Packaging Type | Box |
| Base Shape | Square |
| Material | Stainless Steel |
Our company has made enormous breakthrough in the manufacturing and supplying a highly durable range of Door Handle. Under the supervision of experienced professionals the offered handle is manufactured with the supreme quality raw material and sophisticated technology. The provided handle is widely applauded by our clients due to its unique design and easy to use. In addition to this, the offered handle is stringently checked by our quality controllers on varied quality parameters to make it free from all flaws.
Features:
Product Details:
| Size (Center to Center) | 288 mm (12") |
| Length | 12 inch |
| Size (Center-to-Center) | 224mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Finish | Chrome Finish |
| Handle Type | Pull Handle |
| Ideal For | Interior Door, Exterior Door |
| Material | Stainless Steel |
As per the requirements of the customers, we are involved in offering best quality of Modern Door Handle. This Modern Door Handle is available in the market in wide range at most reasonable rates. This Modern Door Handle is appreciating among the customers due to their supreme quality and durability. Our products are of supreme equality. Our product is available at industrial leading prices.
Features:
Good quality
Easy to use
Durable
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Satin / Matt |
| Handle Type | Pull Handle |
| Size | 200mm (8 inch) |
| Usage/Application | Home |
| Material Grade | SS 202 |
| Color | Golden |
| Brand | Shree Enterprise |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Gold (PVD) |
| Size | 200mm (8 inch) |
| Usage/Application | Home |
| Material Grade | SS 202 |
| Brand | Shree Enterprise |
| Rose / Plate Shape | Round |
| Application | Main Door |
| Pull Handle Shape | D-Shape |
| Coating Method | PVD Coating |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material Grade | SS 202 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Chrome |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Color | Black |
| Handle Type | Pull Handle |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Brand | Shree Enterprise |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 6 inch |
| Size | 4 inch |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Rose Gold (PVD) |
| Handle Type | Pull Handle |
| Size | 200mm (8 inch) |
| Usage/Application | Home |
| Material Grade | SS 202 |
| Brand | Shree Enterprise |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Size (C/C Distance) | 160 mm (6 inch) |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 10 inch |
As per the requirements of the customers, we are involved in offering best quality of Modern Door Handle. This Modern Door Handle is available in the market in wide range at most reasonable rates. This Modern Door Handle is appreciating among the customers due to their supreme quality and durability. Our products are of supreme equality. Our product is available at industrial leading prices.
Available size =4 6 8 10 inch available
Features:
Good quality
Easy to use
Durable
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish | Polished / Glossy |
| Size | 200mm (8 inch) |
| Material Grade | SS 202 |
| Brand | BILA |
| Application | Main Door |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: