Product Details:
| Handle Type | Pull Handle |
| Material | Stainless Steel |
| Size (Length/C-C) | 160 mm (6 inch) |
| Material Grade | SS 202 |
| Usage/Application | Door |
| Color | Golden |
| Ideal For | Exterior Door |
| Length | 6 inch |
| Finish Type | Polished |
| Packaging Type | Box |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Handle Type | Pull Handle |
| Size (Length/C-C) | 200 mm (8 inch) |
| Material Grade | SS 202 |
| Usage/Application | Construction |
| Ideal For | Exterior Door |
| Length | 8 inch |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Handle Type | Lever Handle |
| Size | 200mm (8 inch) |
| Material Grade | SS 202 |
| Included Components | Handle Set with Keyhole Cover |
| Application | Main Door |
| Rose / Plate Shape | Square |
| Pull Handle Shape | Square / Rectangular |
| Warranty | No Warranty |
| Coating Method | PVD Coating |
Our offered range of products is also checked to maintain its durability and stability throughout the manufacturing process. We are offering an excellent range of Rajwadi Door Handle that is broadly used in sewage and other drainage applications.
Features:
Eye catching look
Flexible
Chemical resistant
Additional Information: