Product Details:
| Minimum Order Quantity | 250 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 6 inch |
| Size (C/C Distance) | 160 mm (6 inch) |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish Type | Nickel |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Color | Silver |
| Size | 4"-6"-8" |
As per the requirements of the customers, we are involved in offering best quality of Modern Door Handle. This Modern Door Handle is available in the market in wide range at most reasonable rates. This Modern Door Handle is appreciating among the customers due to their supreme quality and durability. Our products are of supreme equality. Our product is available at industrial leading prices.
Features:
Good quality
Easy to use
Durable
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Product Type | Pull Handle |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Ideal For | Exterior Door |
| Finish | Brass Finish |
| Color | Black |
| Handle Type | Pull Handle |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Brand | Shree Enterprise |
| Packaging Size | 20 - 30 Pieces |
We are leading manufacturer and supplier engaged in offering a wide assortment of Metal Cabinet Handle. Under the guidelines of qualified professionals the offered handle is manufactured with the optimum quality raw material and contemporary technology. Our provided handle is appreciated among our patron’s owing to its durability and sturdy finish. Keeping in mind the use of this handle, it is designed with utmost precision to provide the best range at esteemed client’s end.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Size (Hole to Hole) | 128 mm (5 in) |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Handle Type | Pull Handle |
| Brand | Shree Enterprise |
| Shape | H Shape |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
We take pleasure in introducing ourselves as the leading manufacturer and supplier for offering White Metal Cabinet Handle that is mostly used at commercial places. In tune with the set industry norms, the offered handle is manufactured from the top most quality raw material in the aid of latest technology under the guidance of our adroit professionals. Apart from this, the provided handle is checked on numerous quality parameters by our quality controllers to dispatch a flawless range at clients’ end.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Size (Center to Center) | 128 mm (5") |
| Size (Center-to-Center) | 128mm |
| Material Grade | SS 202 |
| Usage/Application | Cabinet Fitting |
| Finish | Satin |
| Handle Type | Square Handle |
| Brand | Shree Enterprise |
| Handle Thickness | 12mm |
| Packaging Size | 10 - 20 Pieces |
| Shape | H Shape |
| Application | Cabinet Door |
| Packaging Type | Box |
| Overall Length | 180mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 4 Inch |
S.S. Cabinet Handle gives maximum satisfaction to the customers. This product is made available in various sizes-small or big as per the client’s needs. Our product is made using the best quality of raw material under the supervision of highly qualified and skilled professionals.
Features:
Very high sensitivity to Ferrous Metals
Ergonomic design for easy operation
High Reliability
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Size (Center to Center) | 160 mm (6") |
| Material Grade | SS 202 |
| Handle Type | Pull Handle |
| Ideal For | Exterior Door |
| Usage/Application | Home |
| Finish | Chrome Finish |
| Brand | Shree Enterprise |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 4"-6"-8"-10" |
As per the requirements of the customers, we are involved in offering best quality of Modern Door Handle. This Modern Door Handle is available in the market in wide range at most reasonable rates. This Modern Door Handle is appreciating among the customers due to their supreme quality and durability. Our products are of supreme equality. Our product is available at industrial leading prices.
Features:
Good quality
Easy to use
Durable
Additional Information: